Porozumiewamy się tak, jak dane środowisko, w którym przebywamy

W każdej pracy znajdziemy określoną prawidłowość. W każdej dziedzinie powtarza się pewna poznana przez wszystkich oczywistość – nowomowa pracownicza i niezbędne do tego narzędzia. O narzędziach można powiedzieć wprost: bez nich nie ma pracy. Przecież pracując w biurze nie obejdziemy się bez sprzętu komputerowego, a hydraulik nic nie wskóra bez odpowiedniego klucza. To samo możemy powiedzieć o wielu innych, mniej i bardziej znanych zawodach. Co jednak z czymś mniej, lecz jednak powszechnym: ze specyficzną nowomową pracowniczą?


praca
Author: Michael Coghlan
Source: http://www.flickr.com
Przedmioty, jak to przedmioty, możemy nawet przyznać: „koń jaki jest każdy widzi”. Trudno sobie wyobrazić informatyka bez komputera czy taryfiarza bez auta. Pracownik budowlany nie wzniesie domu bez koniecznegosprzętu, a kucharz nie przygotuje pysznych dań bez odpowiednich składników. Są jednakże przedmioty oczywiste, widoczne od razu, rozpoznawalne przez wszystkich, istnieją również jednocześnie tego typu, które są nieodzownie pomocnym uzupełnieniem do podstawowego sprzętu. Jeśli na przykład pracownik jest wyposażony w kombinezon (zobacz tu) robotniczy, to uznamy to za pewnik, lecz skoro posiada już rękawice antywibracyjne , to powiemy, że tego typu pracownik może się pochwalić lepszym wyposażeniem. Zapewne sprzedał mu je producent ubrań roboczych (kliknij aby przejść do strony producenta). Z rzeczami nie ma problemu, są po prostu, jedne się zmieniają i ulepszają, następne już na zawsze pozostają takie same.


Odmiennie przedstawia się sprawa z tak zwaną nowomową, czyli branżową gwarą. Łatwo jest wykreować swój własny, unikatowy język, lecz co najistotniejsze nie kreuje się go na siłę, on sam zjawia się jako naturalny proces. Swój język mają pracownicy budowlani i pracownicy korporacji, taksówkarze i informatycy. Najkorzystniejszą zaletą i wadą tego zjawiska jest jego zamknięcie. Z jednej strony zaleta, bo dzięki sprawnej branżowej komunikacji osoby zainteresowane mogą szybko się ze sobą skontaktować.

Czy teraz chcesz znaleźć coś fascynującego na omawiany wątek? Jeżeli tak, to poznaj informacje w odniesieniu do firmy oraz przejrzyj ofertę cięcie i gięcie blach.

Wadą jest jednakże to, że jeśli laik ma coś zrozumieć może mieć kłopot. Dość często osoba, która mówi na co dzień takim językiem przenosi te zwroty na język z innymi, niewtajemniczonymi w daną tematyką, klientami. Rodzi to istotne problemy natury komunikacyjnej.

Musimy jednakże uczciwie potwierdzić, że gdyby wypunktować wszystkie zalety i wady tegoż osobliwego języka, to na pewno otrzymamy plusów. Jeśli bowiem funkcjonujemy w danym środowisku to mówimy tak, jak to środowisko, przez co lepiej się rozumiemy.
2012 © Copyright information метр
Powered by Drupal