Jak obniżyć rachunki za energię elektryczną ?

Nikt z nas nie lubi wydawać niepotrzebnie pieniędzy, a wysokie opłaty za energię elektryczną potrafią niemiło zaskoczyć. Dobrze jest jednak zastanowić się czy wypływają one z kosztów energii elektrycznej, czy może z nieświadomego powiększenia rachunków przez nas samych. Pozostawianie włączonych paru przyrządów równolegle np. elektroluksu, radia bądź laptopa to jeden z wielu przykładów niepotrzebnego zużycia prądu.

Oświetlenie LED
Author: Paolo Tonon
Source: http://www.flickr.com
Dla naszych rachunków nie zostaje bez znaczenia również zostawianie uruchomionych urządzeń, z których w danym momencie nie korzystamy np. włączonego telewizora czy komputera przez cały dzień, pomimo że na obejrzenie programu bądź przeczytanie e-maili poświęcamy parę godzin. Również zostawienie włączonego światła w pomieszczeniach, w których akurat nie pomieszkujemy wywołuje dodatkowe zużycie energii elektrycznej. Co więc uczynić, by rachunki były mniejsze? Poniżej opisujemy kilka propozycji. Zmiana nawyków. Ważne jest umiejętne używanie urządzeń, jakie już posiadamy. Niżej podstawowe wytyczne eksploatacji urządzeń domowych, umożliwiające zmniejszyć ilość zużywanej przez nie energii elektrycznej.

O ile to możliwe zamiast oświetlać dom, można lepiej spożytkować światło naturalne. Jest zdrowsze dla oczu i nic nie kosztuje. Musimy też pamiętać o odpowiednim wykorzystaniu naturalnego światła na przykład przez malowanie ścian na jasne kolory jak też używaniu dużych luster. Mało tego warto wymienić tradycyjne żarówki na oświetlenie led. Takie żarówki zużywają nawet pięciokrotnie mniej energii . I najważniejsza, a równocześnie najprostsza reguła - nieużywane oświetlenie należy wyłączyć, natomiast dla bezpieczeństwa w czasie remontu zamienić stare przewody elektryczne na nowiuteńkie.

Płyta ceramiczna. Do pichcenia na tychże płytach dobrze jest używać garnków o płaskich dnach. Rondle, które nie przylegają całą nawierzchnią dna do płyty zużywają do 50% energii elektrycznej więcej. W wypadku potraw wymagających długiego duszenia korzystne jest ustawienie maksymalnej mocy palnika, po czym zmniejszenie do poziomu, który pozwoli podtrzymywać dalsze pichcenie w temperaturze 100ºC. Do zaoszczędzenia energii może się przyczynić piec z termoobiegiem, który nagrzewa się o wiele szybciej aniżeli piekarnik bez niego. Nie można otwierać drzwiczek w trakcie pieczenia, gdyż powoduje to dużą stratę ciepła. Warto wyłączyć piec (sprawdź Termas) 5-10 minut przed przewidywanym końcem pieczenia. Przez ten okres temperatura w piecu będzie utrzymywać się.
2012 © Copyright information метр
Powered by Drupal