Jaką ma rolę prąd w codzienny życiu, jak powinno się wykonywać elektryczne instalacje.

Prąd ma ogromne znaczenie w naszym życiu, praktycznie bez niego nasza cywilizacja praktycznie by nie mogła istnieć. Jednocześnie stanowić może bardzo duże zagrożenie, co niestety potwierdzają smutne statystyki.

Elektronika
Author: Les Orchard
Source: http://www.flickr.com
W każdym roku w wyniku porażenia prądem umiera wiele osób, zdarzają się także zwarcia kabli i pożary tym spowodowane. Z tego też powodu projektując i instalując instalację elektryczną w mieszkaniu, domu czy przemysłowym obiekcie trzeba przypilnować tego, żeby była ona tak bezpieczna jak się da dla użytkowników. Przepisy narzucają stosowanie pewnych rozwiązań, które zapewnić mają pewien poziom zabezpieczeń. Na przykład obecnie konieczne jest stosowanie gniazdek z bolcami uziemiającymi, dzięki jakim w przypadku przebicia na obudowę jakiegoś urządzenia użytkownicy będą bezpieczni. Lecz jeżeli ktoś będzie chciał, to może zrobić jeszcze jeden krok i na przykład zainstalować wyłączniki różnicowo-prądowe. Sprawdzają one prądy wypływające i wpływające z obwodu, i jeżeli pojawią się jakieś różnice, to wszystko jest wyłączane.

Na bezpieczeństwo układów wpływ mają dwie podstawowe sprawy, to znaczy osprzęt elektryczny i wykonanie całej instalacji. Jeśli chodzi o osprzęt to musi on spełniać określone normy i posiadać niezbędne parametry bezpieczeństwa. Z tego też powodu powinno się go kupować przede wszystkim w legalnych hurtowniach i sklepach, ale też należy mieć na uwadze na jakość wykonania. włączniki elektryczne i tym podobne akcesoria produkowane przez zachodnie czy polskie firmy trzymają należytą jakość i można ich bez obaw używać. Ostrożność jest zalecana przy akcesoriach importowanych z Azji, które co prawda będą zachęcać niską ceną, lecz z jakością nie zawsze jest najlepiej.

Ale nawet najlepszy elektryczny osprzęt nie zda egzaminu, jeśli nie będzie odpowiednio zainstalowany. Z tego też powodu realizacją instalacji powinien się zająć doświadczony elektryk, a nie przypadkowy fachowiec, bo chodzi przecież o bezpieczeństwo korzystających z niej ludzi. Wszystko zrobione być musi zgodnie z ustalonym projektem, lecz również zasadami montażu takich instalacji.
2012 © Copyright information метр
Powered by Drupal