Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/elbudwyszkow.com.pl/includes/menu.inc).

Gdzie sprawdzi się system cross-dock

Cross-dock jest to pojęcie z branży TSL wskazujący na taka formę transportu produktu, w której towar dostarczany jest do składu oraz bez składowania od razu przeładowywany po to, aby wyekspediować go do nabywcy. Brak magazynowania artykułu w składzie pozwala zaoszczędzić koszty (przede wszystkim w związku z kosztami przechowywania) jak też nie zajmuje przestrzeni magazynowej.

samochody - fotografijka
Author: Piotr Drabik
Source: http://www.flickr.com
Kiedy stosuje się cross-docking? Przede wszystkim w dystrybucji w dwóch sytuacjach: kiedy dostarcza się towar do składu z wielu źródeł, natomiast następnie jest od wysyłany do jednego nabywcy, gdy artykuł dostarczany jest z jednego punktu, natomiast w następnej kolejności trafia do wielu odbiorców. Pod względem rozmiaru transportu, cross-docking może stosowany być: w transporcie paletowym, gdzie przeładowuje się całe palety materiału (przykładowo na linii wytwórca – odbiorca hurtowy), w transporcie drobnicowym, w którym przeładowuje się towar przygotowany dla pojedynczych nabywców – dla przykładu sklepów. W tej sytuacji fabrykant już przygotowuje towar osobno dla każdego z odbiorców, w następnej kolejności towar transportowany zostaje do składu, a stamtąd, bez jego magazynowania dystrybuowany do poszczególnych sklepów, w przewozie paletowym, gdzie dostarcza się towar do magazynu na palecie, ale w punkcie przeładunku, artykuł jest rozdzielany na zlecenia dla indywidualnych odbiorców a także dostarczany do każdego z odbiorców.

Jak przedstawia się cross-docking w praktyce? Wyobraźmy sobie następującą sytuację. Czterech fabrykantów dostarcza materiały do czterech tych samych marketów. Bez cross-dockingu każdy producent musi przewieźć swe towary ze swego składu do każdego sklepu – pokonuje więc trasę cztery razy. Wykorzystując opisywany system dystrybucja produktów wygląda w ten sposób, iż każdy z wytwórców dostarcza własny artykuł do jednego magazynu, w którym jest on przeładowywany na 4 ciężarówki. Na każdej ciężarówce znajdują się produkty od każdego z wytwórców. Każda ciężarówka (pasująca do niej przyczepa ciężarowa)\ pojedzie do jednego sklepu. W ów sposób, każda firma pokonuje trasę wyłącznie raz, mimo że dostarczyła produkt do czterech sklepów. Gdzie cross-docking się sprawdza?

Głównie w transporcie paletowym oraz przy transporcie zestandaryzowanych paczek o niedużych gabarytach, które można umieścić na przykład w pudłach, na palecie bądź w pojemnikach, które mogą być przewożone za pomocą wózka widłowego.
2012 © Copyright information метр
Powered by Drupal